Dynamips – wirtualizowanie sieci CISCO part 1

Ile razy chciałeś coś sprawdzić lub się czegoś nauczyć, ale wrodzona  ludzka natura odkrywcy wprowadzania zmian w rzeczywistych urządzeniach sieciowych przegrywała z administratorskim rozsądkiem …

Okazuje się, że dawno już ktoś wpadł na pomysł „udawania” rzeczywistych urządzeń (patrz popularna ostatnio wirtualizacja serwerów).  Także cisco na potrzeby Akademii Cisco posiada program Pocket Tracer pozwalający na symulację rzeczywistej sieci złożonej z urządzeń Cisco. Niemniej jednak propozycja w postaci programu Cisco należy traktować bardziej w formie nauki (i to tylko podstawowej). Sama nazwa symulacja wiele mówi – Pocket Tracer symuluje urządzenie + IOS przez co zachowanie takich urządzeń może się różnić od rzeczywistych !!!.

Lekarstwem na powyższe bolączki (no może nie w 100 %) jest projekt o nazwie Dynamips. Otóż pewien człowiek pomyślał – po co symulować zachowanie urządzenia, jeżeli można spróbować zwirtualizować hardware w taki sposób aby można było uruchomić na nim rzeczywisty IOS ! I to był strzał w przysłowiową „10”. Dzięki takiemu podejściu, od strony konfiguracyjnej, zwirtualizowane urządzenie nie różni się niczym od rzeczywistego (w końcu pracujemy na rzeczywistym IOS-ie). Żeby nie było całkiem różowo, rozwiązanie takie ma swoje ogranicznenia: – system IOS jest licencjonowany przez CISCO (znaczy się należy go kupić), – do symulacji średniej sieci złożonej z kilku urządzeń potrzeba mocnego komputera (w szczególności z dużą ilością pamięci RAM), – szybkość symulacji jest mocno ograniczona wydajnością komputera.

Dynamips powstał z myślą o emulacji Catalyst serii 7200,  ale bez problemu startuje IOS-y dla serii 3600 i 2600. Odnośnie szczegółów jaki sprzęt jest symulowany odsyłam na stronę projektu – klik.

INSTALACJA (windows)

1. Ściągamy pliki instalacjne Dynagen oraz biblioteki WinPcap (oba linki na stronie http://dynagen.org)
2. Instalujemy WinPcap oraz Dynagen

Aby uruchomić emulator musimy:

1. w podkatalogu „Dynamips\images” musimy umieścić plik IOS (zmieniamy jego rozszerzenie na .image)
2. dla wygody założyć podkatalog w którym będziemy umieszczać pliki konfiguracyjne opisujące naszą sieć (np. „Dynamips\siec”)
3. w katalogu z pkt. 2 tworzymy plik tekstowy z rozszerzeniem .net w którym będziemy opisywać topoliogię sieci
4. uruchamiamy Dynamips Server (menu Start/Dynagen)
5. podwójnie klikamy na stworzony w pkt. 3 plik –  startując emulację (bez obaw zaraz powiem jak go tworzyć 😉 )
6. w konsoli Dynagen widzimy jakie urządzenia sieciowe zostały wystartowane i do jakich możemy się podłączyć (komendą console/telnet nazwa_urzadzenia – w zależności czy chcemy symulować podłączenie przez port konsolowy, czy telnet)
7. bawimy się 😉
8. zakończenie emulacji – ctrl+c w konsoli Dynagen

Tworzenie pliku konfiguracyjnego:

Na potrzeby poradnika zakładamy sieć o następującej topologii:

4 urządzenia serii 3745 posiadające w slot1 kartę przełącznika NM-16ESW, nazwane po kolei R1, R2, R3, R4 połączone szeregowo ( [interfejs]nazwa[interfejs] ), „fa – FastEthernet”

R1[fa1/2] – [fa1/1]R2[fa1/3] – [fa1/2]R3[fa1/4] – [fa1/3]R4

Zawartość pliku konfiguracyjnego (wpisy po „//” to mój komentarz, proszę ich nie kopiować)  :

——————- START ——————-

[localhost]

[[3745]] //początek deklaracji konfiguracyjnej dla urządzenia typu 3745
image = \Program Files (x86)\Dynamips\images\c3745-ipbasek9-mz.124-23.image //lokalizacja pliku IOS dla wszystkich urzadzeń danego typu
ram = 128

[[ROUTER R1]] //R1 to nazwa urzadzenia
model = 3745 //wskazujemy model, ktory zdefiniowalismy na poczatku konfiguracji
slot1 = NM-16ESW //informacja, że w slot1 jest włożona karta NM-16ESW
F1/2 = R2 F1/1 //definicja polaczeń w formie „port aktualnego urzadzenia z portem innego urzadzenia”, połączono port fa1/2 (karty NM-16ESW) urządzenia R1 z portem fa1/1 urządzenia R2

[[ROUTER R2]]
model = 3745
slot1 = NM-16ESW
F1/1 = R1 F1/2
F1/3 = R3 F1/2

[[ROUTER R3]]
model = 3745
slot1 = NM-16ESW
F1/2 = R2 F1/3
F1/4 = R4 F1/3

[[ROUTER R4]]
model = 3745
slot1 = NM-16ESW
F1/3 = R3 F1/4

——————- KONIEC ——————-

! Uwaga, definicja połączeń to opis topologii sieci (odpowiednik spięcia przewodami) !

gotowy plik(kliknij „zapisz jako”)

 

————————————————-

Zakończenie:

Teraz po wystartowaniu emulacji, możemy dowolnie konfigurować urządzenia i sprawdzać co się podoba bez obawy że coś popsujemy 😉

Na koniec powiem, że jest możliwość spięcia interfejsu wirtualizowanego urządzenia z interfejsem sieciowym komputera – co to daje ? W taki sposób możemy do rzeczywistej sieci podłączyć zwirtualizowane urządzenie, lub też całą sieć (i to jest niezła „jazda” 😉 ). Ale o tym kiedy indziej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.